Slide background

Bobrowe Skały

Bobrowe Skały (niem. Bibersteine) – granitognejsowe skały na północno-wschodnim stoku góry Ciemniak (699 m n.p.m.) w Górach Izerskich, we wschodniej części Kamienickiego Grzbietu. Od północnej strony ściana skalna o wysokości około 25-30 m. Na szczycie znajduje się dobry punkt widokowy na Karkonosze (szczególnie ich zachodnią część) oraz Kotlinę Jeleniogórską i w oddali Rudawy Janowickie. Na szczyt skałek prowadzą metalowe schodki. W pobliżu w latach trzydziestych XX wieku mieściła się tu popularna restauracja i wieża widokowa, dziś pozostały po nich tylko resztki fundamentów.
Bobrowe Skały to 8 metrowy masyw skalny świetnie nadający się do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką, ponieważ oferuje kilka wejść o różnym poziomie trudności (znajdują się na niej trzy drogi w tym jedna posiadająca stałe punkty asekuracyjne).
Dojazd: jadąc od strony Jeleniej Góry, tuż przed Piechowicami, skręcamy w prawo do Piastowa (osiedle Piechowic). Po ok. 2 km skręcamy w lewo w ulicę Wolską. Do skał idziemy pod górę około 700 m kamienistą leśną drogą zgodnie ze znakami niebieskiego szlaku.
Na Bobrowe Skały można także dotrzeć bardzo atrakcyjną trasą od ul. Słonecznej w Górzyńcu. Wejście od tej strony wiąże się z dość stromym podejściem, jednak równocześnie pozwala na odkrywanie piękna leśnych dróg, a w sezonie letnim i jesiennym wiąże się z pięknym zapachem występujących tu gęsto grzybów.