Slide background

Program badań przesiewowych raka jelita grubego Narodowego Programu zwalczania chorób nowotworowych

Rak jelita grubego to podstępny nowotwór, który bardzo długo nie daje żadnych objawów. Pierwszym najprostszym badaniem, które umożliwia jego wstępne wykrycie jest nieinwazyjny test na krew utajoną w kale.

Dzięki samorządowemu programowi  pn. „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn” powstałego dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego oraz Dolnośląskiego Centrum Onkologii takie badanie wykonasz bezpłatnie w naszej gminie.

Miło nam poinformować, iż  15.02.2021 Burmistrz Miasta Piechowice Jacek Kubielski podpisze deklarację współpracy  z wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Marcinem Krzyżanowskim na realizację programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego-badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn” na rzecz mieszkańców gminy Piechowice.

 

Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego z terenu Miasta Piechowice.
W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

 osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
 osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia,
u którego rozpoznano raka jelita grubego
 osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Jeśli należysz do grupy objętej programem koniecznie zgłoś się do nas

Osoby chcące wziąć udział w akcji, powinny zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piechowicach, gdzie po wypełnieniu Ankiety Uczestnictwa będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce z której został pobrany ( Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Piechowicach), a po około 14 dniach będzie gotowy wynik badania.

Zachęcamy do czynnego udziału w Projekcie .

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Piechowicach 

plakat do komunikatu